The 2018 British Distance Running Summary

The 2018 British Distance Running Summary

January 3, 2019 0 By jegmar

January

6th: IAAF Antrim International Cross Country

🏃‍♂️ Andy Vernon 4th, Kris Jones 5th
🏃‍♀️ Verity Ockenden 4th

12th: Doha 10K

⏱️ Eilish McColgan 31:53 (10th GB All-Time)

13th: Great Edinburgh Cross Country

🏃‍♂️ Ben Connor 5th
🏃‍♀️ Emilia Gorecka 🥈

28th: Seville Half Marathon

⏱️ Lily Partridge 71:06


February

11th: Barcelona Half Marathon

⏱️ Ben Connor 8th (61:11 – 8th GB All-Time)
⏱️ Luke Traynor 9th (61:55 – 19th GB All-Time)

15th: Armagh International Road Races

Men 5K Sam Stabler 13:59
Women 3K Laura Weightman 8:59

17th – 18th: British Indoor Athletics Championships

Men 800m Elliot Giles 🥇, Jamie Webb 🥈, Andrew Osagie 🥉
Women 800m Shelayna Oskan-Clarke 🥇, Mhairi Hendy 🥈, Adelle Tracey 🥉
Men 1500m Jake Wightman 🥇, Charlie Grice 🥈, Tom Marshall 🥉
Women 1500m Eilish McColgan 🥇, Katie Snowden 🥈, Stacey Smith 🥉
Men 3000m Andrew Heyes 🥇, Philip Sesemann 🥈, Lewis Moses 🥉
Women 3000m Laura Muir 🥇, Eilish McColgan 🥈, Rosie Clarke 🥉

24th: English Cross Country Championships

🏃‍♂️ Adam Hickey 🥇
🏃‍♀️ Phoebe Law 🥇



March

1st – 4th: IAAF World Indoor Championships

Men 800m Elliot Giles 4th (1:48.22)
Women 800m Shelayna Oskan-Clarke 🥉 (1:59.81)
Men 1500m Jake Wightman 6th (3:58.91), Chris O’Hare 8th (4:00.65)
Women 1500m Laura Muir 🥈 (4:06.23)
Women 3000m Laura Muir 🥉 (8:45.78)

4th: British Half Marathon Championships

🏃‍♂️ Mo Farah 🥇 61:40, Callum Hawkins 🥈 61:45, Jonny Mellor 🥉 65:03
🏃‍♀️ Charlotte Purdue 🥇 70:29 (10th GB All-Time), Lily Partridge 🥈71:06, Charlotte Arter 🥉 71:31

10th: Inter-Counties XC Championships

🏃‍♂️ Mahamed Mahamed 🥇
🏃‍♀️ Phoebe Law 🥇

11th: Podium 5K

⏱️ Laura Weightman 15:25 (4th GB All-Time)
⏱️ Kate Avery 15:52

24th: IAAF World Half Marathon Championships

🏃‍♂️ Mohamud Aadan 36th (62:34)
🏃‍♀️ Charlotte Purdue 21st (71:21)

30th: Stanford Invitational 10000m

⏱️ Alice Wright 32:15.73

31st: Dulwich parkrun

⏱️ Alex Yee 14:05 (3rd All-Time)


April

8th – 15th: Commonwealth Games

Men 800m – Kyle Langford 🥈 (1:45.16), Jake Wightman 4th (1:45.82)
Women 800m – Alexandra Bell 5th (2:00.83)
Men 1500m – Jake Wightman 🥉 (3:35.97), Charlie Grice 4th (3:37.43), Chris O’Hare 8th (3:39.04)
Women 1500m – Melissa Courtney 🥉 (4:03.44), Eilish McColgan 6th (4:04.30), Steph Twell 7th (4:05.56), Sarah McDonald 8th (4:05.77)
Women 5000m – Laura Weightman 🥉 (15:25.84), Eilish McColgan 6th (15:34.88)
Men Marathon – Robbie Simpson 🥉 (2:19:36), Lee Merrien 8th (2:24:10)
Women Marathon – Sonia Samuels 5th (2:36:59), Aly Dixon 6th (2:38:19), Caryl Jones 8th (2:43:58)
Men 3000m Steeplechase – Jonathan Hopkins 6th (8:34.12), Ieuan Thomas 7th (8:40.02), Adam Kirk-Smith 8th (8:48.40)
Women 3000m Steeplechase – Rosie Clarke 4th (9:36.29), Iona Lake 8th (9:58.92)

14th: National Road Relays

Men 12-Stage Tonbridge AC 🥇, Highgate Harriers 🥈, Swansea Harriers 🥉
Women 6-Stage Leeds City AC 🥇, Cambridge & Coleridge AC 🥈, Rotherham Harriers & AC 🥉

15th: Brighton 10K

⏱️ Charlotte Arter 32:17 (17th GB All-Time)

22th: London Marathon

⏱️ Mo Farah 2:06:21 (New British Record)
⏱️ Lily Partridge 2:29:24
⏱️ Tracey Barlow 2:32:09

27th: Mid-Cheshire 5K

⏱️ Stevie Stockton 15:38 (11th GB All-Time)



May

3rd: Payton Jordan Invitational 10000m

⏱️ Ben Connor 28:14.56

6th: Cardiff 5K

⏱️ Charlotte Arter 15:39 (12th GB All-Time)

12th: Sportcity BMC Grand Prix 800m

⏱️ Max Burgin 1:47.5 (World Age-15 Record)

12th: Ipswich 5K

⏱️ Nick Goolab 13:50
⏱️ Richard Allen 13:51

12th: World Trail Running Championships, Spain

🥉 Tom Evans

19th: European Cup / British Championships 10000m, Highgate

🏃‍♂️ Alex Yee 5th / 🥇 (27:51.94), Andy Vernon 6th / 🥈 (27:52.32), Chris Thompson 7th / 🥉 (27:52.56)
🏃‍♀️ Charlotte Arter 🥉 / 🥇 (32:15.71), Philippa Bowden 5th / 🥈 (32:33.10), Louise Small 7th / 🥉 (32:34.73), Stevie Stockton 8th (32:35.26)

20th: Manchester 10K

⏱️ Mo Farah 28:27

28th: Vitality London 10000

⏱️ Steph Twell 32:34

31st: Rome Diamond League

Women 3000m Steeplechase Rosie Clarke 9:32.08 (4th GB All-Time)


June

7th: Oslo Diamond League

Women 800m Laura Muir 1:59.09
Men 1500m Chris O’Hare 🥇 3:35.96

7th: NCAA DI Championships 10000m

⏱️ Alice Wright 32:17.92
⏱️ Charlotte Taylor 32:17.95

8th: Tijdschema Next Generation Athletics 5000m

⏱️ Melissa Courtney 15:16.51
⏱️ Eilish McColgan 15:17.01
⏱️ Steph Twell 15:18.77

10th: Comrades Marathon, South Africa

🥉 Steve Way

15th: Brian Goodwin Memorial 10K

⏱️ Luke Traynor 28:31



July

3rd – 5th: British Athletics Championships

Men 800m Elliot Giles 🥇, Daniel Rowden 🥈, Guy Learmonth 🥉
Women 800m Laura Muir 🥇, Shelayna Oskan-Clarke 🥈, Adelle Tracey 🥉
Men 1500m Chris O’Hare 🥇, Jake Wightman 🥈, Neil Gourley 🥉
Women 1500m Laura Weightman 🥇, Jemma Reekie 🥈, Sarah McDonald 🥉
Men 5000m Marc Scott 🥇, Andy Vernon 🥈, Chris Thompson 🥉
Women 5000m Steph Twell 🥇, Melissa Courtney 🥈, Eilish McColgan 🥉
Men 3000m Steeplechase Zak Seddon 🥇, Ieuan Thomas 🥈, Jamaine Coleman 🥉
Women 3000m Steeplechase Rosie Clarke 🥇, Iona Lake 🥈, Emily Moyes 🥉

5th Lausanne Diamond League

Women 1500m Laura Muir 3:58.18

13th: Rabat Diamond League

Women 5000m Eilish McColgan 14:52.83

14th – 15th: Athletics World Cup

Men 800m Elliot Giles 🥉
Women 800m Adelle Tracey 🥈
Men 1500m Neil Gourley 🥉
Women 1500m Jemma Reekie 🥉

19th: Morton Games International 5000m

⏱️ Ben Connor 13:29.35

20th: Monaco Diamond League

Men 1500m Chris O’Hare 3:32.11 (6th GB All-Time)

21st – 22nd: IAAF Anniversary Games, London

Men 800m Jake Wightman 1:44.61 (12th GB All-Time)
Women Mile Laura Weightman 4:20.49 (5th GB All-Time), Sarah McDonald 4:20.85 (6th GB All-Time)
Men 5000m Alex Yee 13:34.12


August

6th – 12th: European Championships

Women 800m – Adelle Tracey 4th (2:00.86), Lynsey Sharp 6th (2:01.83), Shelayna Oskan-Clarke 8th (2:02.26)
Men 1500m – Jake Wightman 🥉 (3:38.25), Charlie Grice 5th (3:38.65)
Women 1500m – Laura Muir 🥇 (4:02.32), Laura Weightman 🥉 (4:03.75)
Men 5000m – Marc Scott 5th (13:23.14)
Women 5000m – Eilish McColgan 🥈 (14:53.05), Melissa Courtney 5th (15:04.75)
Men 10000m – Andy Vernon 5th (28:16.90)
Women 10000m – Alice Wright 6th (32:36.45)
Men 3000m Steeplechase – Zak Seddon 5th (8:37.28)
Women 3000m Steeplechase – Rosie Clarke 4th (9:33.78)

18th: Birmingham Diamond League

Women 1000m Laura Muir 🥇 2:33.92
Women 3000m Eilish Mccolgan 8:38.49, Melissa Courtney 8:39.20 (10th GB All-Time)

23rd: Mid-Cheshire 5K

⏱️ Marc Scott 13:45

27th: Podium 5K

⏱️ Jess Piasecki 15:55

31st: Brussels Diamond League

Men 800m Lynsey Sharp 🥇 1:59.93



September

2nd: Trafford 10K

⏱️ Marc Scott 28:57
⏱️ Jess Piasecki 32:51

8th: Prague 10K

⏱️ Ross Millington 28:40

9th: 5th Avenue Mile

⏱️ Jake Wightman 3:53.5
⏱️ Neil Gourley 3:55.3
⏱️ Melissa Courtney 4:20.2

30th: Great Scottish Half Marathon

⏱️ Chris Thompson 62:07


October

9th: Great North Run

⏱️ Mo Farah 59:27

6th: National Road Relays

Men 6-Stage Stockport Harriers & AC 🥇, Leeds City AC 🥈, Aldershot Farnham & District 🥉
Women 4-Stage Aldershot Farnham & District 🥇, Leeds City AC 🥈, Tonbridge AC 🥉

7th: Chicago Marathon

⏱️ Mo Farah 2:05:11 (New British Record)

7th: Commonwealth Half Marathon Championships, Cardiff

🏃‍♂️ Mohamud Aadan 7th 62:30
🏃‍♀️ Tracy Barlow 4th 72:15

21st: Great South Run

⏱️ Chris Thompson 46:56 (12th GB All-Time)

28th: Valencia Half Marathon

⏱️ Callum Hawkins 61:00

28th: Dublin Marathon

⏱️ Josh Griffiths 2:16:09



November

4th: New York City Marathon

⏱️ Jonny Mellor 2:16:09

24th: European Trials Cross Challenge, Liverpool

🏃‍♂️ Ross Millington 🥇
🏃‍♀️ Charlotte Arter 🥇


December

2nd: Valencia Marathon

⏱️ Steph Twell 2:30:11

9th: European Cross Country Championships

Women U20 Amelia Quirk 5th, Khahisa Mhlanga 7th
Men U20 Jake Heyward 4th
Women U23 Amy Griffiths 7th, Poppy Tank 9th
Men U23 Patrick Dever 5th, Emile Cairess 8th
Senior Women Charlotte Arter 7th, Melissa Courtney 8th, Pippa Woolven 9th, Jess Piasecki 10th
Senior Men Marc Scott 9th

29th: Dulwich parkrun

⏱️ Alex Yee 13:57 (2nd All-Time)

30th: Ribble Valley 10K

⏱️ Beth Potter 32:07 (12th GB All-Time)

30th: Corrida de Houilles 10K

⏱️ Dewi Griffiths 28:49